nielsen-chevy

header-logo-nielsen

fs-hyundai

fs-automall-logo

Nielsen Auto Group and Mugs Media Winter Award Winners:

Boys Basketball

TEAM

2016-Pope John Lions

2015-Pope John Lions

2014-Pope John Lions

2013-Pope John Lions

2012-Pope John Lions

2011-Vernon Vikings

2010-Hopatcong Chiefs

2009-Jefferson Falcons

2008-Jefferson Falcons and Pope John Lions

2007-Vernon Vikings

2006-Sparta Spartans

2005-Wallkill Valley Rangers

2004-Vernon Vikings

2003-Jefferson Falcons

2002-Jefferson Falcons

2001-Pope John Lions

2000-Wallkill Valley Rangers

Boys Basketball

COACH

2016-Dirk Kelly, Newton Braves

2015-Jason Hasson, Pope John Lions and Jim Tobin, Hopatcong

2014-Jesse Strehl, High Point Wildcats

2013-Joe DiGennaro, Jefferson Falcons

2012-Dirk Kelly, Newton Braves

2011-Brian Brennan, Sparta Spartans

2010-Jim Tobin, Hopatcong Chiefs

2009-Joe DiGennaro, Jefferson Falcons

2008-Joe DiGennaro, Jefferson Falcons

2007-Brian Brennan, Sparta Spartans

2006-Jim Tobin, Hopatcong Chiefs

2005-Eric DuCharme, Kittatinny Cougars

2004-Matt Ferguson, Vernon Vikings

2003-Al Blanchard, Sparta Spartans

2002-John Davey, Newton Braves

2001-Joe DiGennaro, Jefferson Falcons

2000-Jon Deeb, Sparta Spartans

Boys Basketball

PLAYER

2016-Ray Montilus, Pope John Lions

2015-Moustapha Diagne, Pope John Lions

2014-Moustapha Diagne, Pope John Lions

2013-Zach Frick, Sparta Spartans and Bryce Aiken, Pope John Lions

2012-Zach Frick, Sparta Spartans and JaQuan Bryant, Pope John Lions

2011-Matt Tobin, Hopatcong Chiefs

2010-Gavin McCarney, Jefferson Falcons

2009-Derek Hall, Jefferson Falcons

2008-Sam Mushman, Pope John Lions

2007-Mike Tobin, Hopatcong Chiefs

2006-Mike Hern, Wallkill Valley Rangers

2005-Mike Hern, Wallkill Valley Rangers and Mike Bardi, Newton Braves

2004-Randy Jackson, Vernon Vikings

2003-Billy Collins, Pope John Lions

2002-Paul Filan, Newton Braves

2001-Marty O’Hora, Pope John Lions

2000-Kellen Watson, Wallkill Valley Rangers

Girls Basketball

TEAM

2016-High Point Wildcats

2015-High Point Wildcats

2014-Newton Braves

2013-Jefferson Falcons

2012-Jefferson Falcons

2011-High Point Wildcats

2010-Jefferson Falcons

2009-High Point Wildcats

2008-High Point Wildcats

2007-Sparta Spartans

2006-Sparta Spartans

2005-Jefferson Falcons

2004-Jefferson Falcons

2003-Jefferson Falcons

2002-Sparta Spartans

2001-Sparta Spartans

2000-Sparta Spartans

Girls Basketball

COACH

2016-John Slackman, Pope John Lions

2015-John Slackman, Pope John Lions

2014-Chris Dexter, High Point Wildcats

2013-Chris Dexter, High Point Wildcats and Whitney Dugan, Newton Braves

2012-Jim O’Connor, Jefferson Falcons

2011-Chris Dexter, High Point Wildcats and Andy Meyers, Kittatinny Cougars

2010-Bill Foley, Vernon Vikings

2009-Chris Dexter, High Point Wildcats

2008-Jim O’Connor, Jefferson Falcons

2007-Bill Foley, Vernon Vikings

2006-Fred Geffken, Sparta Spartans

2005-Dan Choi, Lenape Valley Patriots

2004-Chris Dexter, High Point Wildcats

2003-Jim O’Connor, Jefferson Falcons

2002-Carla Mancuso, High Point Wildcats and Tom Trudgeon, Newton Braves

2001-Mike Harris, Wallkill Valley Rangers and Tom Trudgeon, Newton Braves

2000-Fred Geffken, Sparta Spartans

Girls Basketball

PLAYER

2016-Maddie Smith, High Point Wildcats

2015-Maddie Smith, High Point Wildcats and Tara Lynch, Newton Braves

2014-Imani Brown, Jefferson Falcons and Jamie Melville, Sparta Spartans

2013-Nicole Calella, Kittatinny Cougars

2012-Sam Lapzynski, Jefferson Falcons and Kelsey Koch, Kittatinny Cougars

2011-Leanna Tallamy, High Point Wildcats

2010-Leanna Tallamy, High Point Wildcats and Ashley Napovier, Wallkill Valley Rangers

2009-Alayna Donadio, High Point Wildcats

2008-Jessie Lain, High Point Wildcats

2007-Jessie Lain, High Point Wildcats and Jami Gagg, Wallkill Valley Rangers

2006-Staci Rossi, Sparta Spartans

2005-Lisa Koch, Jefferson Falcons

2004-Sheakia Jackson, Newton Braves

2003-Brittany Keil, Sparta Spartans

2002-Melissa Yearly, Sparta Spartans

2001-Meghan Jent, Sparta Spartans

2000-Desire Almind, North Warren Patriots

Wrestling

TEAM

2016-Kittatinny Cougars

2015-Lenape Valley Patriots

2014-High Point Wildcats

2013-High Point Wildcats

2012-High Point Wildcats

2011-High Point Wildcats

2010-High Point Wildcats

2009-High Point Wildcats

2008-High Point Wildcats

2007-High Point Wildcats

2006-High Point Wildcats

2005-Kittatinny Cougars

2004-Kittatinny Cougars

2003-Kittatinny Cougars

2002-Kittatinny Cougars

2001-Kittatinny Cougars

2000-Kittatinny Cougars

Wrestling

COACH

2016-Mike Piotrowsky, Pope John Lions

2015-Frank Battaglia, Sparta Spartans

2014-Doug Better, Lenape Valley Patriots

2013-Frank Battaglia, Sparta Spartans

2012-John Gardner, High Point Wildcats

2011-John Gardner, High Point Wildcats and John Gill, Kittatinny

2010-Eric Bollette, Newton Braves

2009-Eric Bollette, Newton Braves

2008-John Gardner, High Point Wildcats

2007-Eric Bollette, Newton Braves

2006-John Gardner, High Point Wildcats

2005-Chris Jones, North Warren Patriots

2004-Ken Rossi, Jefferson Falcons

2003-John Gill, Kittatinny Cougars

2002-John Gardner, High Point Wildcats

2001-John Gill, Kittatinny Cougars

2000-Bill Henderson, Sparta Spartans

Wrestling

Wrestler

2016-Austin Scrivani, Kittatinny Cougars

2015-Jason Gaccione, High Point Wildcats

2014-Noa Merritt, Pope John Lions

2013-Josh Sibblies, Newton Braves

2012-Clarke Moynihan, Kittatinny Cougars

2011-Nick Francavilla, High Point Wildcats

2010-Ryan Callahan, Wallkill Valley Rangers

2009-Nick Francavilla, High Point Wildcats

2008-Derek Valenti, Kittatinny Cougars

2007-Zack Rey, Hopatcong Chiefs

2006-Will Livingston, Kittatinny Cougars

2005-Dave Zabriskie, High Point Wildcats

2004-Dan Vallimont, Jefferson Falcons

2003-Chris Pinto, Wallkill Valley Rangers

2002-Matt Valenti, Kittatinny Cougars

2001-Matt Valenti, Kittatinny Cougars

2000-Chris Skretkowicz, Wallkill Valley Rangers

Ice Hockey

PLAYER

2016-Patrick Graham, Vernon Vikings

2015-Nick Clayton, Sparta Spartans

2014-Brett Conrads, Newton/Lenape Valley

2013-Gage Malinowski, Sparta Spartans

2012-Nick Pitch, Newton/Lenape Valley

2011-Brandon Entwistle, Sparta Spartans

2010-Chris Postorino, Sparta Spartans

2009-Chris Pszonek, Sparta Spartans

2008-Jeff Gallo, Vernon Vikings

2007-John Hero, Pope John Lions

2006-Jimmy Alexander, Pope John Lions

2005-Dan Colvin, Vernon Vikings

Boys Swimming

TEAM

2016-Newton/Lenape Valley

2015-Newton/Lenape Valley

2014-Kittatinny Cougars

2013-Kittatinny Cougars

2012-Kittatinny Cougars

2011-Pope John Lions

2010-Jefferson Falcons

2009-Vernon Vikings

2008-

2007-Pope John Lions

SWIMMER

2016-Hunter Klingerer, Newton/Lenape Valley

2015-Anthony Rizzo, Newton/Lenape Valley

2014-Anthony Rizzo, Newton/Lenape Valley

2013-Brandon Tutty, Kittatinny Cougars

2012-Brandon Tutty, Kittatinny Cougars

2011-Cory Klingerer, Newton/Lenape Valley

2010-Leif Hanisch, Jefferson

2009-Ayman Andrews, Vernon

2008-Steve Vealey, High Point

Girls Swimming

TEAM

2016-Pope John Lions

2015-Pope John Lions

2014-Pope John Lions

2013-Pope John Lions

2012-Pope John Lions

2011-Pope John Lions

2010-Pope John Lions

2009-Pope John Lions

2008-

2007-Pope John Lions

SWIMMER

2016-Nneka Pilgrim, Pope John

2015-Sarah Slepian, Pope John

2014-Jinan Andrews, Vernon

2013-Sarah Slepian, Pope John

2012-Sarah Slepian, Pope John

2011-Jinan Andrews, Vernon

2010-Jania Lumkong, Pope John

2009-Kristen Ferriero, Pope John Lions

2008-Kristen Ferriero, Pope John Lions

2007-Melissa Flynn, Lenape Valley